نگاهِ آفتاب

مخاطب مولانا سن ندارد؛ میزگردی با حضور مصطفی رحماندوست، مرجان فولادوند و مریم جلالی

عمومی‌سازی مفاهیم مثنوی و آموزش آن به کودکان، کار دشواری به‌نظر می‌‌رسد که تحققِ آن هم در صورتِ قابلِ تحقق بودن، بر دوش مولفان خواهد بود. با همین رویکرد، برای آغاز راهی طولانی و قابل بحث، به سراغ سه کارشناسِ تخصصی حوزه‌ ادبیات کودک با سه رویکرد مختلف رفته‌ایم تا طرح مسئله کنیم.

 

اینکه چطور و با چه رویکردی مخاطبان کودک و نوجوان را باید با مثنوی، مولانا و جهانِ فکری او آشنا کرد؟ رسالت مولف یا فعال حوزه کودک در این زمینه چیست؟ و به‌طور کلی اینکه آیا اثری قابل تامل برای آغاز این راه وجود دارد یا خیر؟

 

مصطفی رحماندوست در کنار آثار منتقدانه و مطالعاتش، آثاری را هم با تکیه بر مثنوی معنوی برای کودکان خلق کرده است و به واسطه‌ فعالیت در چند ارگان مختلف همچون صداوسیما، با نیازهای متفاوت مخاطب کودک و نوجوان آشناست. وی مدرس داستان نویسی و ادبیات کودکان و نوجوانان در چند دانشگاه هم بوده است.

 

دکتر مریم جلالی استادیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی است. رساله دکتری این کارشناس،  «شاهنامه در ادبیات کودک و نوجوان از مشروطه تا سال ۱۳۸۵» بوده است و آثار او را در سه دسته‌ کلی مقالات، شعرها و تألیفات و ترجمه می‌‌توان مورد ارزیابی قرار داد.

 

همچنین دکتر مرجان فولادوند از جمله مولفان و شاهنامه‌شناسانی  است که آثار شاخصی را در حوزه‌ بازنویسی و بازآفرینی خلق کرده است. این دکترای ادبیات، سردبیری ماهنامه رشد دانش آموز، عضویت در کمیته جوایز شورای کتاب کودک (سال‌‌های ۹۵ و ۹۶)، عضویت در شورای انتخاب نامزد جایزه‌ هانس کریستین اندرسن 95 (انجمن نویسندگان کودک و نوجوان) را در هم کارنامه‌ خود ثبت کرده است.

 

این گفت‌وگو را در شمارۀ سوم مجلۀ نگاه آفتاب، بخش هفت اقلیم بخوانید.

 

 

No Internet Connection